Artemisia annua, tiež známa ako sladká palina alebo v čínštine Qinghao, je jednoročná bylinná rastlina, ktorá pochádza z Ázie, ale v súčasnosti sa vyskytuje po celom svete. Rastlina dorastá do výšky dvoch metrov a má perovité, zelené listy s drobnými žltými kvetmi, ktoré kvitnú koncom leta.

Artemisia annua je všeobecne známa pre svoje liečivé vlastnosti a používa sa na liečbu rôznych stavov. Rastlina obsahuje zlúčeninu nazývanú artemisinín, ktorá má silné antimalarické vlastnosti a bežne sa používa pri liečbe malárie. Okrem toho sa Artemisia annua používa na liečbu iných stavov, ako je horúčka, zápaly a poruchy trávenia.

Artemisia annua (palina ročná) vykazuje tieto účinky:

  • Liečba koinfekcie babeziózy: Artemisia annua sa často používa pri liečbe koinfekcií, ako je babezióza. Zlúčeniny nachádzajúce sa v Artemisia annua, ako je artemisinín, preukázali antiparazitickú aktivitu proti parazitom Babesia, čo môže pomôcť v boji proti infekcii spôsobenej babeziózou.
  • Čiastočné zníženie účinkov endotoxínov: Artemisia annua môže mať čiastočný účinok na zníženie účinku endotoxínov, čo by mohlo byť užitočné pri zmierňovaní Herxheimerových reakcií. Herxheimerova reakcia sa týka dočasného zhoršenia symptómov, ktoré sa môžu vyskytnúť počas počiatočných štádií antimikrobiálnej liečby, keď je usmrtené veľké množstvo patogénov a uvoľňujú toxíny do tela.
  • Niektoré klinické pozorovania naznačujú, že bylina môže byť účinná aj v boji proti spirochétám Lymskej choroby.

Rastlina sa zvyčajne konzumuje vo forme čajov, extraktov alebo doplnkov. Doplnky Artemisia annua by sa mali užívať pod vedením zdravotníckeho pracovníka, pretože môžu interagovať s určitými liekmi a mať vedľajšie účinky. Niektoré z hlásených vedľajších účinkov Artemisia annua zahŕňajú závraty, nevoľnosť a vracanie.

Aj keď sa ukázalo ako sľubné pri liečbe malárie a potenciálne iných stavov, existujú určité kontraindikácie a preventívne opatrenia spojené s jeho použitím:

  • Alergické reakcie: Niektorí jedinci môžu byť alergickí na zložky v Artemisia annua. Alergické reakcie sa môžu prejaviť ako kožné vyrážky, svrbenie, opuch alebo problémy s dýchaním. Ak máte známu alergiu na rastliny z čeľade Asteraceae (ako je ambrózia, nechtík, sedmokrásky), je vhodné vyhnúť sa Artemisia annua.
  • Tehotenstvo a dojčenie: Informácie o bezpečnosti Artemisia annua počas tehotenstva a dojčenia sú obmedzené. Vo všeobecnosti sa odporúča pre tehotné a dojčiace osoby, aby sa vyhli jeho užívaniu kvôli potenciálnym rizikám.
  • Ochorenia pečene: Jedinci s ochorením pečene alebo stavmi ovplyvňujúcimi funkciu pečene by mali Artemisia annua používať opatrne, pretože by to mohlo zhoršiť tieto stavy.
  • Liekové interakcie: Artemisinín, aktívna zlúčenina v Artemisia annua, môže interagovať s určitými liekmi, ako sú antikoagulanciá (riedidlá krvi) a lieky metabolizované pečeňou. Táto interakcia by mohla potenciálne zmeniť účinnosť alebo vedľajšie účinky týchto liekov.
  • Deti: Aj keď sa Artemisia annua používa v niektorých tradičných liekoch pre deti, na jej použitie v pediatrickej populácii by mal dohliadať zdravotnícky pracovník kvôli nedostatku komplexných údajov o bezpečnosti.

Artemisia annua, najmä jej aktívna zlúčenina artemisinín, môže interagovať s rôznymi liekmi kvôli svojim potenciálnym účinkom na pečeňové enzýmy a iné cesty v tele. Niektoré lieky, ktoré môžu interagovať s Artemisia annua, zahŕňajú:

  • Antikoagulanciá a protidoštičkové lieky: Artemisinín môže zvýšiť riziko krvácania, keď sa užíva s antikoagulačnými alebo protidoštičkovými liekmi, ako je warfarín, heparín, aspirín, klopidogrel a iné. Kombinácia týchto liekov s Artemisia annua môže zosilniť ich účinky a zvýšiť riziko krvácania.
  • Antikonvulzíva: Artemisinín môže ovplyvniť hladiny a účinnosť určitých antikonvulzívnych liekov, ako je fenytoín, karbamazepín a fenobarbital. Mohlo by to potenciálne znížiť ich účinnosť a viesť k záchvatom.
  • Imunosupresíva: Existuje možnosť, že Artemisia annua môže interferovať s účinkom imunosupresívnych liekov, ako je cyklosporín alebo takrolimus, ktoré sa bežne používajú po transplantácii orgánov. Táto interferencia by mohla potenciálne znížiť účinnosť týchto liekov.
  • Niektoré antibiotiká a antimykotiká: Artemisinín môže ovplyvniť metabolizmus a účinnosť niektorých antibiotík a antimykotík, ktoré sú spracovávané pečeňou, ako je erytromycín, klaritromycín, ketokonazol, itrakonazol a iné.
  • Lieky metabolizované enzýmami cytochrómu P450: Artemisinín môže ovplyvniť aktivitu enzýmov cytochrómu P450 v pečeni, potenciálne ovplyvňuje metabolizmus liekov, ktoré sa pri rozklade spoliehajú na tieto enzýmy. Medzi lieky metabolizované enzýmami CYP450 patria statíny, niektoré antidepresíva, antipsychotiká a iné.
Product added to wishlist
Product added to compare.