Koenzým Q10, tiež známy ako CoQ10, je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá sa nachádza v každej bunke ľudského tela. Hrá kľúčovú úlohu pri produkcii energie v bunkách a je tiež silným antioxidantom, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály.

CoQ10 sa syntetizuje v tele, ale hladiny tejto látky môžu klesať s vekom alebo v dôsledku určitých zdravotných problémov alebo liekov. V dôsledku toho sa niektorí ľudia rozhodnú dopĺňať CoQ10, aby si udržali primerané hladiny látky.

Doplnky CoQ10 sú dostupné v rôznych formách, vrátane kapsúl, tabliet a mäkkých gélov. Pridáva sa aj do niektorých potravín a nápojov, ako sú energetické nápoje a obohatené raňajkové cereálie.

CoQ10 bol skúmaný pre jeho potenciálne zdravotné prínosy a niektoré výskumy naznačujú, že môže byť užitočný pri liečbe ochorení, ako sú srdcové choroby, vysoký krvný tlak a migrénové bolesti hlavy. Na úplné pochopenie účinkov suplementácie CoQ10 na ľudské zdravie je však potrebný ďalší výskum.

Koenzým Q10 (CoQ10) môže interagovať s určitými liekmi. CoQ10 môže interagovať s liekmi, ktoré ovplyvňujú produkciu CoQ10 v tele, ako aj s liekmi, ktoré sú metabolizované v pečeni alebo ovplyvňujú krvný tlak.

Konkrétne lieky, ako sú statíny, ktoré sa používajú na zníženie hladiny cholesterolu, môžu znížiť produkciu CoQ10 v tele. Výsledkom je, že niektorí ľudia, ktorí užívajú statíny, môžu mať prospech z doplnkov CoQ10, aby pomohli udržať primerané hladiny látky.

Niektoré dôkazy naznačujú, že vysoké dávky CoQ10 môžu interagovať s liekmi používanými na liečbu Parkinsonovej choroby, ako je levodopa. Táto interakcia môže potenciálne znížiť účinnosť lieku. Ak máte Parkinsonovu chorobu a užívate na ňu lieky, je dôležité, aby ste sa pred použitím CoQ10 poradili so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

CoQ10 môže tiež interagovať s liekmi, ktoré sú metabolizované pečeňou, ako sú riedidlá krvi, antidepresíva a niektoré chemoterapeutické lieky. CoQ10 môže interferovať s účinnosťou týchto liekov buď zvýšením alebo inhibíciou ich metabolizmu. V niektorých prípadoch to môže viesť k nežiaducim účinkom alebo zníženej účinnosti lieku.

Okrem toho môže CoQ10 ovplyvniť krvný tlak a môže interagovať s liekmi, ktoré ovplyvňujú krvný tlak, ako sú beta-blokátory a blokátory vápnikových kanálov. Ak užívate CoQ10 spolu s týmito liekmi, je dôležité sledovať krvný tlak.

Koenzým Q10 (CoQ10) sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný, ak sa užíva v odporúčaných dávkach, ale je potrebné si uvedomiť niektoré potenciálne kontraindikácie.

Jedna z potenciálnych kontraindikácií je pre jedincov, ktorí sú alergickí na CoQ10 alebo niektorú z ďalších zložiek CoQ10 doplnkov. Príznaky alergickej reakcie môžu zahŕňať žihľavku, ťažkosti s dýchaním a opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla.

K dispozícii sú obmedzené informácie týkajúce sa bezpečnosti suplementácie CoQ10 počas tehotenstva a dojčenia. Ak ste tehotná alebo dojčíte, pred použitím CoQ10 sa odporúča poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.

Product added to wishlist
Product added to compare.